Pielęgnacja mebli skórzanych

Pielęgnacja mebli skórzanych

Skórzane meble są niezwykle delikatne i zastosowanie do nich nieodpowiednich produktów może łatwo je zniszczyć. Do odkurzania należy używać końcówki z miękką szczotką, aby uniknąć porysowania powierzchni skóry. Do wycierania mebli skórzanych najlepsze są suche ściereczki antystatyczne i szmatki z mikrofibry lekko zwilżone wodą bądź przeznaczonymi do skóry preparatami pielęgnacyjnymi.

Pielęgnacja mebli skórzanych

Podczas pielęgnacji mebli skórzanych należy szczególną uwagę zwrócić na miejsca najbardziej narażone na zabrudzenia, takie jak podłokietniki, zagłówki czy oparcia. Jeżeli jasna skóra zabarwiła się od odzieży, tego typu zabrudzenia należy usunąć możliwie jak najszybciej. W innym przypadku mogą one pozostać na stałe. Można je przecierać miękką gąbką nasączoną preparatem czyszczącym. Do czyszczenia skóry naturalnej i eko-skóry nie wolno używać kremów ani sprayów zawierających naftę, alkohol, amoniak i rozpuszczalniki. Tego typu preparaty mogą powodować zniszczenia i zmianę koloru meblowej skóry. Popularnymi obecnie środkami do czyszczenia mebli skórzanych są pianki, które dobrze wiążą zabrudzenia i dogłębnie oczyszczają porowatą strukturę skóry.

Z czasem skóra na tapicerce mebli może ulegać twardnieniu i pękaniu. Aby meble skórzane jak najdłużej zachowały swoje piękno, należy je regularnie konserwować. W zależności od intensywności eksploatowania mebli, powinno się je poddawać konserwacji do czterech razy w roku. Przed konserwacją meble należy dokładnie odkurzyć ściereczką przyciągającą kurz, a następnie nanieść szmatką na całą powierzchnię specjalny krem konserwujący – do kupienia w dobrych sklepach meblarskich. Systematyczna impregnacja skóry chroni ją nie tylko przed zabrudzeniem, ale też przed pękaniem i wyciąganiem się. Skóra staje się bardziej elastyczna, dzięki czemu na siedziskach i oparciach nie pojawiają się przetarcia ani naciągnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *