Jak zezłomować samochód?

Jak zezłomować samochód?

Jeżeli masz w posiadaniu auto, które nie nadaje się już do użytkowania oznacza to zwykle, że będziesz zmuszony je zezłomować. Jak jednak dokonać kasacji, aby uniknąć wydatków i problemów prawnych związanych z wyrejestrowaniem Twojego pojazdu? Jakie dokumenty są niezbędne przy demontażu auta?

Jak zezłomować samochód?

 

Punkty kasacyjne i opłaty.

Złomowanie pojazdu to najczęściej konieczność, ponieważ jeśli nie dojdzie do kasacji – nie można wyrejestrować pojazdu. Zdecydowanie odradza się sprzedaż swojego auta na części warsztatom nie posiadającym na to żadnych zezwoleń. Swoje auto musisz oddać do odpowiedniego punktu posiadającego zezwolenia starosty albo do stacji demontażu, która funkcjonuje za zgodą wojewody. Pamiętaj, że za odebranie od Ciebie pojazdu firma kasacyjna nie może zażądać od Ciebie żadnej zapłaty. Chyba, że waga pojazdu jest o 10% niższa od wagi podanej w dowodzie rejestracyjnym. Wówczas auto uznaje się za niekompletne i pobiera się opłatę około 10 złotych za każdy brakujący kilogram.

Obowiązki punktu złomowania.

Warto wiedzieć, że to po stronie punktu złomowania leży wysłanie zaświadczenia o demontażu pojazdu do wydziału komunikacji urzędu gminy, w którym rejestrowano samochód. Pracownik punktu kasacji musi to zrobić w ciągu 7 dni. Oprócz tego musi unieważnić kartę pojazdu, tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny i wydać Ci oświadczenie, które potwierdzi dezaktualizację tych dokumentów oraz kasację pojazdu. Złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu leży już w Twoim interesie. Na udanie się w tym celu do wydziału komunikacji masz 30 dni (licząc od otrzymania wyżej wymienionych zaświadczeń). Przed tym jednak zadbaj o uiszczenie wszelkich zaległych opłat za ubezpieczenie OC. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnych kłopotów.

Niezbędne dokumenty.

Oddając auto do firmy zajmującej się demontażem pojazdów należy pamiętać o dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu oraz dowodzie osobistym. Jeśli właścicielem samochodu jest więcej niż jedna osoba, zaświadczenie o demontażu zobowiązani są podpisać wszyscy współwłaściciele. Mogą też oni upoważnić do złomowania jedną osobę. Jeśli samochód z jakichś powodów (kradzieży bądź zniszczenia) nie ma tablic rejestracyjnych należy wypełnić oświadczenie o ich braku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *