Jak przygotować auto do wyjazdu na wakacje

Wielkimi krokami zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów. Wielu z  Państwa zdecyduje się na letnie wojaże z użyciem własnego samochodu. Aby te daleki i bliskie podróże przebiegały bez niespodzianek, warto wcześniej zadbać o stan techniczny swojego pojazdu. Sprawdzając kilka istotnych punktów, można mieć pewność że nie zaskoczą nas niespodziewane awarie. Na co zwrócić uwagę w samochodzie przed wakacyjnym wyjazdem?

 

Płyny eksploatacyjne

 

To prosta, a jednocześnie podstawowa czynność kontrolna, która należy regularnie przeprowadzać. Kontrola poziomu oleju, płynu chłodniczego i hamulcowego jest ważna z punktu widzenia sprawności silnika. Na dalekie podróże warto zabrać ze sobą zapas oleju i płynu chłodniczego, a także zapasowe opakowanie płynu do spryskiwaczy. Pamiętajcie że te kupowane na stacjach benzynowych wzdłuż autostrady mogą być koszmarnie drogie.

 

Oświetlenie

 

W dalekie podróże, podczas których często jedziemy nocą, należy uważnie skontrolować sprawność oświetlenia w swoim samochodzie. Zwracamy uwagę nie tylko na reflektory i światła tylne, ale również na żarówki w kierunkowskazach, oświetleniu postojowym, a także światło przeciwmgłowe oraz cofania. Jeśli żarówki przepaliły się w podświetleniu tablicy rejestracyjnej, również należy dokonać ich wymiany.

 

Sprawna klimatyzacja to podstawa

 

Podróżowanie samochodem latem, bez sprawnej klimatyzacji może być prawdziwą męką. Jeśli klimatyzacja w twoim samochodzie nie działa z pełną wydajnością lub czuć z niej nieprzyjemny zapach, jest to znak, że należy wykonać jej serwis. Serwis klimatyzacji polega na sprawdzeniu szczelności całego układu, ewentualnym uzupełnieniu czynnika chłodzącego, a także dezynfekcji kanałów wentylacyjnych oraz wymianie filtra kabinowego. Dzięki tej czynności klimatyzacja na nowo zacznie działać z pełną mocą, a nieprzyjemny zapach z kratek wentylacyjnych ustąpi. Serwis klimatyzacji powinien być wykonywany regularnie, najczęściej co dwa lata. Zaleca się również regularne korzystanie z klimatyzacji w swoim samochodzie.