Czyszczenie i konserwacja mebli rattanowych

Czyszczenie i konserwacja mebli rattanowych

Meble rattanowe ciągle nie tracą swojej popularności. Jeśli chcemy, żeby służyły nam przez wiele lat, trzeba pamiętać o kilku wskazówkach dotyczących ich konserwacji i czyszczenia. Meble rattanowe nie są zbyt wymagające w pielęgnacji. Nie potrzebują tylu zabiegów co meble skórzane albo drewniane. Należy jednak pamiętać, by trzymać je z dala od źródła ciepła, by się nie odbarwiły ani nie powyginały. Bliski kontakt ze źródłem ciepła może też powodować pęknięcia na powierzchni mebli.

Czyszczenie i konserwacja mebli rattanowych

W codziennej pielęgnacji mebli ratanowych mogą również pomóc specjalne środki do konserwacji rattanu, które nie tylko czyszczą, ale też chronią powierzchnię mebli i nadają jej estetyczny blask. Plecione meble z rattanu wyglądają bardzo ładnie, ale należy pamiętać o ich systematycznym odkurzaniu szczotką z wąską końcówką.

Stół i krzesła rattanowe na co dzień można czyścić po prostu na sucho za pomocą zwykłej szmatki. Takie doraźne zabiegi pielęgnacyjne usuną kurz. Zabrudzenia mebli rattanowych najlepiej zmywać wilgotną szmatką zmaczaną w wodzie z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Aby dotrzeć do każdego zakamarka w meblach z rattanu, warto zastosować szczoteczkę do zębów ze sztywnym włosiem. Jeżeli nie chcemy używać płynu do mycia naczyń, można samemu przygotować roztwór wody z sokiem z cytryny oraz wody utlenionej (4 łyżki wody utlenionej na 1 litr wody oraz 4 łyżki soku z cytryny). Podczas mycia mebli rattanowych takim preparatem należy pamiętać, by dobrze odciskać szmatkę lub gąbkę. Zbyt duża ilość roztworu czyszczącego na powierzchni mebli może zaszkodzić rattanowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *