Czym czyścić i jak dbać o meble drewniane?

Czym czyścić i jak dbać o meble drewniane?

Przy wyborze mebli zwykle kierujemy się tak samo ich wyglądem, jak i ich trwałością. W tej konkurencji zawsze wygrywają meble drewniane. Aby jednak zawsze wyglądały równie dobrze jak w momencie ich nabycia, musimy nauczyć się o nie zadbać. To jak je pielęgnować zależy przede wszystkim od rodzaju powłoki, a z każdą należy postępować inaczej.

Czym czyścić i jak dbać o meble drewniane?

Meble Woskowane
Takie meble powinno się je pielęgnować mleczkiem z dodatkiem wosku, które odpowiada barwie mebli (koniecznie nałożone na bawełnianą ściereczkę). Należy je pozostawić na kilka minut, a potem usunąć.

Meble Olejowane
Najlepiej czyścić średnio co 2 miesiące szmatką nasączoną tym samym olejem, którym były olejowane. Dzięki temu będą one odporne na uszkodzenia mechaniczne, a z czasem staną się jeszcze twardsze. Te bejcowane natomiast , można po prostu myć wodą, lub specjalnymi środkami do czyszczenia, najczęściej na bazie alkoholu.

Meble Fornirowane
Innymi słowy są to meble pokryte drewnianą okleiną, by uniknąć przebarwień, trzeba używać przeznaczonych do tego środków. Można stosować środki antystatyczne, dzięki którym na meblach będzie osiadać o wiele mniej kurzu.

Meble Lakierowane
Ich podstawową wadą jest szybkie wnikanie brudu i kurzu w powierzchnię lakieru, co powoduje utratę blasku. By tego uniknąć, należy regularnie usuwać czarne smugi, ostrożnie myjąc meble wodą. Przy większych zabrudzeniach zalecane jest nakładanie specjalnego środka do mebli lakierowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *